péče o psi

Ochrana před klíšťaty -péče o psa

12. září 2009 v 14:13 | kikulkaaa

Ochrana před klíšťaty

Klíšťata ohrožují nejen lidi, ale i naše zvířecí miláčky. Víme opravdu všichni, jak se máme zachovat, když na pokožce objevíme klíště, anebo jak se jeho zakousnutí vyvarovat?
Jestliže se stane, že klíště rozmáčkneme na pokožce, měli bychom je co nejrychleji odstranit, neboť s každým dnem, o který klíště déle zůstává v kůži, roste pravděpodobnost, že onemocníme boreliózou. To je infekce, která vzniká tím, že klíště vypouští bakterie do krve své "obětí". Samozřejmě, že působení slin nějakou chvíli trvá, a pokud klíště odstraníme během první hodiny, tato infekce nám nehrozí. Když už klíště kousne, musíme jednat hned. Jak je správně odstraníme?
Vyhněme se oleji, lepidlům, alkoholu a lakům na nehty! Totiž právě když klíštěti hrozí udušení, začne vypouštět do naší krve bakterie a viry. Klíště odstraňujeme jenom mechanicky. Jde to hravě, pokud použijete speciální kleště na klíšťata, která jsou k dostání v lékárnách. Kleště otevřeme tlakem na perko, uchopíme hlavičku a perko uvolníme. Kleště jsou nastaveny tak, že nestlačují hlavu klíštěte a nenutí ho tudíž k vypouštění slin. Teď můžeme kleštěmi pomalu otáčet a klíště lehce uvolníme z kůže. Tak zabráníme tomu, aby v kůži nezůstala hlava klíštěte, která by pak zhnisala a museli bychom podstoupit chirurgický zákrok. Postižené místo však musíme vydezinfikovat.
Pokud nejsme očkování proti meningoencefalitidě a byli jsme pokousáni klíštětem v rizikové oblasti, musíme co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Do čtyř dnů po kousnutí je možné aplikovat injekci s látkami účinnými proti této nemoci.
Pokud ke kousnutí klíštětem nedošlo v ohrožené oblasti, postačí, když v průběhu příštích dvou až čtyř týdnů vyhledáme praktického anebo kožního lékaře. Ten na základě krevní zkoušky zjistí, zda jsou v krvi přítomni původci boreliózy a může eventuálně nasadit antibiotika. Nemoc se při včasném ošetření dá lehce zvládnout. Pokud k ošetření nedojde včas, původci se usídlí v kloubech a pak je to s terapií obtížnější.
Když se rádi a často touláme v lese nebo prolézáme houští, měli bychom klíšťatům ztížit útok na naši krev vhodným a dostatečným oblečením. Dlouhé kalhoty, uzavřené boty nebo holinky, košile a bundy by měly mít dlouhé rukávy. Obzvláště nohy bychom měli dobře chránit, například tím, že na nohavice si navlékneme ještě podkolenky. Světlé oblečení je také vhodnější než tmavé, protože klíšťata najdeme lépe na světlém podkladu. Na pěších túrách bychom měli jít středem pěších stezek a neprodírat se křovím. Většina klíšťat se totiž vyskytuje v trávě anebo hustém porostu do výše nohou, jen výjimečně se nacházejí až ve výši půldruhého metru.
Tipy pro prevenci
Dobrou dodatečnou ochranou je natírání pokožky prostředky proti hmyzu. Po procházce by nás měl někdo důkladně prohlédnout, zda nám přece jenom někde neuvízla klíšťata -mladá klíšťata jsou totiž malá jako puntík a dospělá jako sezamové zrníčko. Kritická místa jsou kolena, podpaží a oblast kolem pohlavních orgánů. I zvířata přinášejí domů klíšťata, která pak mohou přesídlit na člověka. Pro kočky a psy jsou vhodné obojky napuštěné látkami odpuzujícími tyto nepříjemné parazity.
A ještě několik základních informací
Meningoencefalitida:
Ochranné očkování možné. Po propuknutí nemoci žádná cílená terapie.
Příznaky:
- 2 až 28 dnů po kousnutí: dva až čtyři dny potíže podobné chřipce, nevolnost, horečka, bolesti hlavy a kloubu, žaludeční a střevní potíže,
- poté asi osm dnů bez potíží,
- následuje zánět mozkových blan s bolestmi hlavy, horečkou, eventuálně poruchy spojené se ztrátou vědomí, křeče, ochrnutí.
Boreliosa:
Očkování nemožné. Terapie antibiotiky.
Příznaky:
- kousnutí často není znatelné, eventuálně se po 8 dnech až 3 měsících může objevit kruhovité zarudnutí kůže kolem místa kousnutí,
- někdy po dobu 4 až 8 týdnů malátnost, horečka, bolesti hlavy a kloubů, kožní vyrážky,
- po týdnech až měsících se objeví zánět mozkových blan, bolesti svalů a kloubů, změny na kůži.
 
 

Reklama